Skip redundant pieces
Oread

Tuition assistance granted to 158

Tools

Contact


p: (785) 864-8860
f: (785) 864-3339

The tuition assistance program has granted 158 awards to KU staff members this spring.

The program is available to university support staff and unclassified staff with six months of full-time or part-time KU employment by the time classes begin. The program normally provides tuition for one class a semester and can cover up to a five-hour course.

To be accepted into the program it is necessary to make application. The tuition assistance application form is available on the Human Resources and Equal Opportunity Web page at www.hreo.ku.edu under professional development. Deadline is April 14. For more information, contact Lynn George in Human Resources and Equal Opportunity at 864-3686 or lgeorge@ku.edu.

Applications should be forwarded to the Tuition Assistance Committee, c/o Human Resources and Equal Opportunity, 103 Carruth-O'Leary Hall.

  • Mahboob Ahmed, Engineering Administration, UNIX Systems Manager
  • Ranjit Arab, University Press of Kansas, Publicity Manager
  • Pat Argueta, University Regristrar, Accountant II
  • Karley Trae Ast, Spencer Museum of Art, Accounting Specialist
  • Mike Auchard, Student Housing, Carpenter Senior
  • Beth Baca, Social Welfare, Program Associate
  • Jill Becker, Libraries, Library Assistant II
  • Tammie Benham, Bureau of Child Research, Coordinator
  • Travis J. Berkley, Info Services-Info Technology, Associate Director
  • Brenda S. Bertsch, Human Resources/Equal Opportunity, Human Resources Specialist
  • Ryan Bisel, Communication Studies, Program Assistant
  • Amber Blackmore, College of Liberal Arts and Sciences, Program Assistant
  • Kurt Blythe, Libraries, Library Assistant III
  • Linda Bonebrake, Fine Arts, Assistant to the Dean
  • Karen Sue Bradburn, Athletics, Accounting Specialist
  • Laura Burrows, Student Housing, Program Assistant
  • Paul Buskirk, Athletics, Associate Director
  • Robin Byer, Student Health Services, Registered Nurse
  • Keith D. Campbell, University Theatre and Film, Administrative Specialist
  • Teri M. Chambers, Economics, Senior Administrative Assistant
  • Kathryn Chaney, Admissions and Scholarships, Administrative Specialist
  • Li Cheng, Center for Research on Learning, Systems Specialist
  • Radha Chigurupati, Higuchi Biosciences Center, Research Assistant
  • Samantha Christy-Dangermond, College of Liberal Arts and Sciences, Academic Advisor
  • Rebecca Claassen, Libraries, Library Assistant I
  • Jay Coffman, Hall Center for the Humanities, Accountant I
  • Stacy Cohen, Center for Research on learning, Project Coordinator
  • Lynn Cool, Bureau of Child Research, Administrative Specialist
  • Jacqueline M. Counts, Education Administration, Assistant Director
  • Mayumi Crider, Tertiary Oil Recovery Project, Administrative Assistant
  • Katherine Crowe, Admissions and Scholarships, Adminstrative Specialist
  • Chelsea R. Curry, Bureau of Child Research, Coordinator
  • Cynthia Davis, ARMY ROTC, Administrative Specialist
  • Mary Denning, Vice Provost Research, Associate Coordinator
  • Angela M. Dittrich, Study Abroad, Assistant Director
  • Patricia Dunsworth, Law Enforcement Training Center, Administrative Specialist
  • Vincent Edwards, Education Administration, Academic Advisor
  • Margretta Farrar-de Vries, Parking Services, Administrative Specialist
  • Karen Feltner, Housing Office Administration, Adminstrative Officer
  • Raymond C. Finch III, Russian, East Asian Languages, Program Assistant
  • Lisa Flaig, Admissions and Scholarships, Public Service Administrator III
  • Sara M. Flint, Education Administration, Senior Administrative Assistant
  • Charles Gabel, Mechanical Engineering, Research Technologist
  • Brett Gerstenberger, Business Administration, Technology Support Technician I
  • Allison Gile, AAAC-Disability Resources, Interpreter
  • Rebecca Gillam, Education Administration, Advisor
  • LaShawnda Glover, Classics, Administrative Specialist
  • Matthew Grafel, Libraries, Library Assistant II
  • Olga Gusak, Center for Research on Learning, Teacher
  • Karen Hammond, University Registrar, Technology Support Consultant I
  • Brian Hanabury, Foundation Studies, Administrative Officer
  • Winona P. Hansen, Student Health Services, Senior Administrative Assistant
  • Jana Craig Hare, Center for Research on Learning, Project Coordinator
  • Linda Ly Harris , International Student and Scholar Services, Assistant Director
  • Leon D. Hayner, Housing Office Administration, Complex Director
  • Gretchen Heasty, Academic Programs for Excellence, Assistant Director
  • Barbara L. Hicks, Naval ROTC, Administrative Specialist
  • Erica Hicks, Student Financial Aid, Administrative Specialist
  • Megan J. Hill, Admissions and Scholarships, Assistant Director
  • Robin Holladay, English, Administrative Specialist
  • Lavonne R. Holmgren, Center for Research on Learning, Project Coordinator
  • Megan Holroyd, Business Administration, Senior Administrative Assistant
  • John F. Hope III, Vice Provost Research, Information Specialist I
  • Joan Huber, Chemistry , Administrative Assistant
  • Maud Humphrey, History of Art, Accounting Specialist
  • Jane Njeri Irungu, Graduate School/International Programs, Coordinator
  • Catherine Jarzemkoski, Athletics, Spirit Squad Coordinator
  • Anne Madden Johnson, Business, Network Manager
  • Ryan Jones, Higuchi Biosciences Center, Accounting Specialist
  • Chris J. Keary, Office of Public Safety, Assistant Chief
  • Matthew Kimbrell, Higuchi Biosciences Center, Research Assistant; Robert Kinder, Engineering Administration, Information Specialist I
  • Patricia R. Kuester, Education Administration, Business Manager
  • Alice Ming-Hsiang Kuo, Transportation Center, Administrative Assistant
  • Kathy A. Lafferty, Libraries, Library Assistant II
  • Sarah Landry, Social Welfare, Research Assistant
  • Linda D. LaPierre, Education Administration, Senior Administrative Assistant
  • Laskey,Heather, Center for Remote Sensing Ice Sheets, Office Administrator
  • John Ledford, Chemistry, Electronics Engineer
  • Monica Lemmons, Business, Coordinator
  • Michael P. Lemon, Education Administration, Advisor
  • Sofia Galarza Liu, Spencer Museum of Art, Collection Manager
  • Ashley Lonnberg, Comptroller's Office, Accountant I
  • Sue Lorenz, Honors Program, Associate Director
  • Jessica Ludlum, Business Administration, Information Specialist I
  • Julie Lynch, Social Welfare, Program Assistant
  • Susan E. MacNally, Vice Provost Research, Program Assistant
  • Jannette Madlock, Education Administration, Coordinator
  • Wendy Mannen, Journalism, Program Assistant
  • Debra McCord, Social Welfare, Coordinator
  • Susan D. McDaniel, English, Administrative Assistant
  • David F. McKinney, University Relations, Graphic Designer
  • Claudia Mercado, Admissions and Scholarships, Associate Director
  • William Metz, DSH-Ekdahl Dining Commons, Food Service Worker
  • Stephanie M. Miller, College of Liberal Arts and Sciences, Accountant I
  • Alice l. Moore, Admissions and Scholarships, Assistant Director of Admissions
  • Kristine Moyer, Freshman-Sophomore Advising Center, Administrative Officer
  • Parveen Mozaffar, Engineering Management, Academic Services Administrator
  • Stanley Mugeki, Housing Office Adminstration, Assistant Director
  • Hang Nguyen, Education Administration, Advisor
  • Santos Nunez, Multicultural Affairs, Program Director
  • Nathan Oborny, Chemical and Petroleum Engineering, Systems Software Analyst I
  • John Oliver, Division of Biological Sciences, Lab Education Technician
  • Patricia Owens, Architecture Administrative and Academic, Administrative Specialist
  • Craig Pearman, African/African American Studies, Administrative Specialist
  • David Pedersen, Athletics, Video Coordinator
  • Jennifer Hoernicke Phillips, Environment Health and Safety, Hazardous Waste Technician
  • Laurie Phillips-Crees, Law Enforcement Training Center, Instructor of Police
  • Tymofiy Plotnikov, Facilities Operations, Custodial Specialist
  • Nathan Poell, Vice Provost Research, Grant Specialist
  • Austin Porter, Spencer Museum of Art, Graphic Designer
  • Mason Powell, Instructional Development and Support, Audio Visual Technician
  • Nicholas W. Prewett, Student Financial Aid, Assistant Director
  • Katherine L. Pryor, University Theatre and Film, Associate Director
  • Amy Quirin, Graduate School/International Programs, Senior Administrative Specialist
  • Allison Reeve, Law Library, Library Assistant I
  • Beth Ridenour, Comptroller's Office, Financial Analyst
  • Angela Riffey, Athletics, Administrative Assistant
  • Debra Riley-Huff, Libraries, Technology Coordinator
  • Andrew Rosdahl, Bureau of Child Research, Research Assistant
  • Kathy Rose-Mockry, Student Involvement and Leadership Center, Program Director
  • Barbara Russell, Office of Institutional Research and Planning, Administrative Assistant
  • Marysa Sacerdote, International Student and Scholar Services, Administrative Assistant
  • Evelia Sandoval, Housing Office Administration, Administrative Specialist
  • Daniel Sauerwein, Libraries, Library Assistant I
  • Erica Schaapveld, Center for Research on Learning, Project Coordinator
  • David Scherrer, Center for Research on Learning, Programmer I
  • Jennifer Schmitendorf, Engineering Administration, Administrative Specialist
  • Sarah Scholle, Admissions and Scholarships, Administrative Specialist
  • Patricia J. Sergent, Internationall Student and Scholar Services, Senior Administrative Assistant
  • Scott Sponholtz, StudentFinancial Aid, Financial Aid Counselor
  • Regina Starnes, University Career Center, Associate Director
  • Christopher L. Steadham, Law Library, Library Assistant
  • Joyce Stevens, Center for Research on Learning, Human Resources Specialist
  • Vera Lynne Stroup-Rentier, Bureau of Child Research, Program Assistant
  • Bobbi Studstill, Pharmacy Practice, Senior Administrative Specialist
  • Nicholas Studt, Engineering Administration, Information Specialist I
  • Annette Tetmeyer, Enginerring Management, Technical and Distance Education Administrator
  • Jean Thoma, Athletics, Secretary
  • Amanda L. Thomas, Engineering Administration, Adminstrative Specialist
  • Jeffrey R. Thomas, Electrical Engineering and Computer Science, Director of Laboratories
  • Kristi Thompson, Business and Financial Planning, Accountant II
  • Mariana P. Traetta, Comptroller's Office, Fiscal Analyst
  • Susan Transue, Division of Biological Sciences, Lab Education Technician
  • Anthony Vartia, Higuchi Biosciences Center, Laboratory Technician I
  • Angela Waliczek, Continuing Education-Rire Service Training, Administrative Specialist
  • Tamara Weatherholt, Libraries, Library Assistant II
  • Susie Whalen, School of Pharmacy, Administrative Specialist
  • Renee Wiesner, University Registrar, Assistant Registrar
  • Linda Wiley, Division of Biological Sciences, Senior Administrative Assistant
  • Cathleen Wilkinson, Comptroller's Office, Accountant I
  • Renee Williams, Academic Programs for Excellence, Associate Director
  • Sheree Willis, Center for East Asian Studies, Program Associate
  • Howard Wills, Bureau of Child Research, Research Assistant Professor
  • Anastacia Wolfe, Journalism, Information Specialist I
  • Kathryn Wulf-Capps, Athletics, Administrative Assistant
  • Huilin Xiong, Electrical Engineering and Computer Science, Post Doctoral Researcher
  • Celeste Morgan Yaluk, Graduate School/International Programs, Administrative Specialist.